Spis ludności. Od 23 czerwca 2021r. rachmistrzowie rozpoczną wywiady bezpośrednie

logo GUS - Narodowy Spis Ludności i Mieszkań 2021
  • Od 23 czerwca (środa) rachmistrzowie rozpoczną wywiady bezpośrednie (w domach) w ramach Narodowego Spisu Powszechnego.
  • Rachmistrzowie skontaktują się z osobami, które dotychczas nie spisały się samodzielnie przez internet, infolinię ani też nie uczestniczyły w wywiadzie telefonicznym.
  • GUS przypomina jednocześnie, że zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami objętymi spisem, gdyż udział w spisie jest obowiązkowy.
  • Przypominamy: każdy rachmistrz spisowy ma identyfikator zawierający imię i nazwisko wraz ze zdjęciem, numer identyfikatora oraz hologram, nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego, a także podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora oraz okres, na jaki identyfikator został wystawiony.
  • W razie wątpliwości tożsamość rachmistrza można sprawdzić na kilka sposobów:
    1. poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/,
    2. poprzez kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99 (najpierw należy wybrać 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza).