Aktywne wakacje Żukowo 2021

uśmiechnięte Żółte słoneczko

„AKADEMIA UMIEJĘTNOŚCI WSZELAKICH” – Cykl spotkań o charakterze artystycznych warsztatów profilaktyczno – edukacyjnych

Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież naszej gminy na warsztaty „Aktywne wakacje – Akademia umiejętności wszelakich”, podczas których będzie można w ciekawy sposób spędzić czas podczas wakacji oraz nauczyć się wielu ważnych umiejętności związanych z bezpieczeństwem i zdrowiem.

Ideą imprezy jest wyjście do życia – przypomnienie sobie jak ważne jest życie z innymi oraz uświadomienie zarówno młodszym jak i starszym jak ważne jest życie z innymi i jak bardzo nam wszystkim tego brakowało przez czas izolacji. Nasze spotkania są organizowane jako cykl spotkań, proponujemy spotkania w lipcu 2021.

Aktywizujemy młodzież do nawiązywania relacji o pandemicznym zamknięciu, zachęcamy do odkrywania nowych zainteresowań, uczymy przydatnych umiejętności, pokazujemy zagrożenia związane z zachowaniami niebezpiecznymi, poprzez zajęcia z innymi pomagamy odbudować zaburzone relacje międzyludzkie.

Jednocześnie bezpiecznie spędzamy wakacje bez używek i niebezpiecznych zachowań, żyjemy w świecie rzeczywistym / realnym,  a nie w wirtualnej rzeczywistości . Właśnie do życia realnego / prawdziwego chcemy przekonać wszystkich naszych gości.

Zajęcia odbywać się będą na boisku przy parafii WNMP w Żukowie oraz w Centrum Kultury „Spichlerz” przy ul. 3 Maja 5, dwa razy w tygodniu od 30.06.do 27.07.br w godzinach 10-14.

Warsztaty są bezpłatne. Pamiętajcie jednak aby zabrać ze sobą wodę do picia i kanapkę oraz koniecznie nakrycie na głowę.

Proponujemy następujące zajęcia tematyczne:

 • W zdrowym ciele zdrowy duch – podstawowa wiedza związana z prawidłowym odżywianiem  i jego znaczeniem dla całego organizmu (wpływ używek i suplementów oraz słodyczy i energetyków) oraz nauka podstawowych codziennych ćwiczeń pomagających być sprawnym psychofizycznie.
 • Pierwsza pomoc medyczna – jak pomóc sobie i innym w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia.
 • Kurs młodego komandosa – co to jest kompas? Jak poradzić sobie w lesie? Co i jak wykorzystać aby sobie ułatwić życie i pomóc?
 • Tor przeszkód strongmenna – siła fizyczna/ sprawdzamy własne możliwości
 • Bezpieczny kierowca i pasażer – zasady ruchu drogowego poznawane z siodełka quada.
 • Młody technik – do czego służy śrubokręt? Jak wbić gwóźdź? Praktyczne pokazy i warsztaty z codziennych czynności.
 • 10 metrów marzeń – malujemy, rysujemy, wyklejamy obrazy z naszej wyobarażni – kreatywne zajęcia plastyczne wyzwalające emocje  i fantazję
 • Zajęcia sprawnościowe –tor przeszkód dla każdego – dostosowany do możliwości grupy uczestniczącej w zajęciach, zawody sprawnościowe poprzedzone rozgrzewką i krótkim treningiem
 • Profilaktyka nie boli – spicze profilaktyczno edukacyjne połączone z pokazem alko i narkogogli; każdy uczestnik tych zajęć będzie mógł na własne oczy zobaczyć świat widziany oczami „będącego pod wpływem” => zajęcia psychomotoryczne, doświadczalne, warsztatowo- edukacyjne

Zajęcia prowadzą instruktorzy/ terapeuci, z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Zajęcia w okresie 19.07-20.07.2021 godz. 10:00-14:00

Tematyka zajęć:

 1. KURS MŁODEGO KOMANDOSA – Trudne warunki ?  – nauczymy, że nie ma trudnych warunków jeśli się myśli pokażemy co, jak, dlaczego i kiedy zrobić aby było łatwiej i bezpieczniej.
 2. MŁODY TECHNIK – miejsce, w którym można się nauczyć pod-stawowych czynności pomagających naprawić drobne usterki, stworzyć coś nowego, ulepszyć lub zmienić jakąś rzecz. Instruktorzy nauczą jak wbić gwóźdź, wywiercić otwór, złożyć/ stworzyć prostą konstrukcję, wykorzystać to, co wydaje się niepotrzebne, zrobić coś z niczego. Zobaczyć jak działają urządzenia remontowo/ budowlane, poznać zasady ich użytkowania
 3. PROFILAKTYKA NIE BOLI – Codzienność z narzędziami i urządzeniami ogólnodostępnymi w domu i warsztaci;  nauczyć  naszych gości, że można świetnie się bawić bez „elektronicznych” zabawek, bez ciągłego sprawdzania co się dzieje w równoległym świecie cybernetycznym – na fejsie, instagramie i innych portalach i niejako przy okazji stworzyć coś ciekawego – a jest to możliwe wtedy gdy nie „wyłączymy myślenia” i nie damy się „wkręcić” w używki.

Chcemy, poprzez przykład i przeżyte sytuacje wykształcić w naszych gościach umiejętność tworzenia rzeczy nie na ekranie,  a w rzeczywistości; pokażemy jak ciekawie i „fajnie” można funkcjonować bez „sieci’ i „na czysto” Elementy profilaktyki antyuzależnieniowej, pokażą poprzez proste ćwiczenia iż nikt nie jest w stanie przezwyciężyć trujących, obezwładniających i pozbawiających możliwości przeżycia skutków spożycia używek i ich działania na ludzki organizm.  Do aktywnego wykonywania poszczególnych przykładów oraz ćwiczeń zapraszamy wszystkich chętnych.

Zajęcia w okresie 26.07-27.07.2021 godz. 10:00-14:00

Tematyka zajęć:

 1. BEZPIECZNY KIEROWCA I PASAŻER – Przy wykorzystaniu elektrycznych quadów przypomnimy zasady ruchu drogowego oraz pokażemy potencjalne zagrożenia, które mogą spotkać młodych kierowców na drogach i ścieżkach. Na stanowisku tym pokażemy również jak śmiertelne są skutki spożywania alkoholu i innych substancji psychoaktywnych przez kierowców.
 2. UTWALAMY MARZENIA – ćwiczenia i pokazy z termosublimacji; tworzenie dzieł o charakterze artystycznych projektów, które przeniesione na różnorodne przedmioty zostają utrwalone w formie nadruku np. na kubkach. Przy wykorzystaniu profesjonalnego wyposażenia warsztatu termosublimacyjnego pokazujemy jak można ciekawie i twórczo spędzić czas, tworząc jednocześnie indywidualne i oryginalne produkty użytku codziennego.
 3. PROFILAKTYKA NA WAKACJE– ćwiczenia psychomotoryczne; prezentacje, omówienia doświadczenia psychomotoryczne na żywo – zajęcia warsztatowo, edukacyjne uczące dbałości o siebie i swoich najbliższych –  o ich zdrowie i bezpieczeństwo. Profilaktyka podana w formie atrakcyjnych ćwiczeń na żywo , w taki sposób by uczestnicy mogli przekazać nabytą wiedzę swoim rówieśnikom oraz członkom swoich rodzin. Do prezentacji użyjemy:   alkogogle, narkogogle, pijany rower; tor przeszkód, ostatnie drzwi.

Powyższy konspekt przedstawia ogólne informacje na temat atrakcji, które proponujemy w trakcie AKADEMII UMIEJĘTNOŚCI WSZELAKICH;

Wszystkie szczegóły omawiamy indywidualnie z zainteresowanymi i dostosowujemy do oczekiwań zleceniodawcy.

Każdy blok zajęciowy prowadzi dwoje instruktorów, zajęcia odbywają się w dwóch wyznaczonych przez zleceniodawcę miejscach, dostosowanych do charakterystyki zajęć – zajęcia zewnętrze (pokazy dynamiczne) oraz zajęcia w pomieszczeniach.

Zajęcia prowadzą psycholodzy Andrzej Piasecki i Grażyna Graszka.

ZAJĘCIA FINANSOWANE Z GMINNEJ KOMISJI ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH W ŻUKOWIE