Pomoc dla Ukrainy – komunikat

POMOC DLA UKRAINY

Trwa akcja pomocy Ukrainie, w którą włączają się kolejne samorządy w Polsce. Gmina Żukowo w tym zakresie współpracuje z Powiatem Kartuskim oraz Wojewodą Pomorskim. Burmistrz Gminy Żukowo powołał też Zespół ds. Uchodźców, który działa od 24 lutego.

Gdzie i jakie rzeczy można zostawiać dla Ukraińców? Społeczne zbiórki niezbędnych rzeczy prowadzone są w remizach OSP Skrzeszewo (codziennie, 24h na dobę) oraz OSP Sulmin (codziennie w godz. 7-20).

Lista produktów i środków, które mogą być przekazane potrzebującym na Ukrainie (w tym oczekującym przed przejściami granicznymi):

  • Odzież i okrycie: – Koce zwykłe i termiczne; – Śpiwory; – Podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej; – Łóżeczka składane
  • Środki higieny i czystości: – Płyny do kąpieli/pod prysznic/mydło; – Dezodoranty; – Pasta do zębów; – Szczoteczki do zębów; – Grzebienie; – Bielizna damska, męska, dziecięca; – Podpaski; – Pampersy; – Pieluchy dla dorosłych; – Papier toaletowy i ręczniki papierowe; – Ręczniki (w tym z mikrofibry); – Worki na śmieci; – Środki dezynfekujące/alkohol do dezynfekcji; – Maski filtrujące lub jednorazowe;
  • Żywność: – Woda; – Żywność do szybkiego przygotowania (instant); – Batony (w tym energetyczne); – Bakalie, orzechy; – Konserwy; – Makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania; – Narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik);
  • Inne: – Zapałki; – Baterie, powerbanki; -Oświetlenie, w tym latarki; – Świece; – Zestawy pierwszej pomocy; Podstawowe środki medyczne (witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel i przeziębienie). Prosimy, by NIE przynosić odzieży używanej.

Dodatkowo informujemy, że Wojewoda Pomorski uruchomił punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy w obiekcie Dworca PKP Gdańsk Główny przy ul. Podwale Grodzkie 1. Dyżury pełnią pracownicy Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku w godz. 08.00-20.00. Uruchomiona została specjalna infolinia dla uchodźców 734-117-307. ​Osoby z Ukrainy pod ww. numerem będą mogły uzyskać informacje o możliwości zakwaterowania na terenie województwa pomorskiego w obiektach przygotowanych przez Wojewodę Pomorskiego oraz adresach placówek Straży Granicznej i kwestiach związanych z pomocą medyczną itp.

Dodatkowo informacji o pomocy dla obywateli Ukrainy przebywających na terenie naszego kraju udziela:

  • Urząd do Spraw Cudzoziemców tel. +48 47 721-75-75
  • Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego tel.  +48 58 302-32-32

Osoby, firmy i organizacje chcące zadeklarować chęć pomocy nieodpłatnej uchodźcom mogą ją zgłosić do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego pod nr tel. 0 536-115-164 oraz do Urzędu Gminy w Żukowie pod nr. 691 498 077 w godz. 7:30-20:00 od poniedziałku do piątku.
https://bezpiecznypowiatkartuski.pl/ostrzezenia/pomoc-dla-obywateli-ukrainy