Światowy Dzień Adopcji

dłoń dziecka z uśmiechem - Światowy Dzien Adopcji 9 listopada

9 listopada jak co roku obchodziliśmy Światowy Dzień Adopcji. Jednak warto zgłębić tematykę adopcji nie tylko w ten dzień, ale także w każdy inny w ciągu roku. Zachęcamy do odwiedzin strony Pomorskiego Ośrodka Adopcyjnego w Gdańsku i zapoznania się z treścią. Adopcja jest nie tylko szansą dla dzieci, ale jest szansą również dla dorosłych. Warto podkreślić, jak istotną rolę spełniają rodziny adopcyjne oraz podziękować im za miłość, wytrwałość i cierpliwość w wychowaniu dzieci.

Chcemy poszerzać wiedzę społeczną na temat jawności adopcji czyli wychowywania dziecka w wiedzy o jego korzeniach. Celem Pomorskiego Ośrodka Adopcyjnego w Gdańsku jest nie tylko popularyzacja rodzicielstwa adopcyjnego, ale również poszerzanie świadomości społecznej w zakresie jawności adopcji. Temat ten jest niezwykle istotny, dlatego chcielibyśmy podkreślić, iż jest to jeden z warunków pomyślnie funkcjonującej rodziny adopcyjnej. Pragniemy zwrócić uwagę, że młody człowiek niezależnie od wieku ma prawo posiadania wszystkich informacji na temat siebie i swojego pochodzenia. Jawność adopcji jest procesem ciągłym, trudnym emocjonalnie, ale co istotne, wykonalnym. Należy zdawać sobie sprawę, iż mówienie dzieciom o adopcji nie jest dla rodziców łatwym zadaniem, a wiedza społeczeństwa w tym zakresie wymaga stałego poszerzania.

Pomorski Ośrodek Adopcyjny w Gdańsku podjął działania polegające na zebraniu materiałów laureatów konkursu tj. kandydatów naszego Ośrodka, rodziców adopcyjnych, osób z całej Polski zainteresowanych ideą adopcji i wydaniu go w formie książki pn. „CzytaMy Dzieciom. Bajki o adopcji”. Mając na względzie wagę tematu adopcji oraz dbając o poszerzanie wiedzy i świadomości w tym zakresie, powstała koncepcja akcji „CzytaMy Dzieciom”, w której zapraszamy do przeczytania zebranych bajek adopcyjnych ważne dla naszego rejonu osoby.

Czytanie bajek dzieciom ma dla nich wielką moc. Przez chwilę zatrzymują czas rodzica tylko dla siebie. Razem nie tylko wchodzą w świat fantazji, pasjonujących przygód, ale też uczą się rozpoznawania i radzenia sobie z emocjami, konsekwencji niektórych zdarzeń.

Dla rodzin które połączyła adopcja, czytanie ma również dodatkowe, ważne znaczenie. Bajki stają się punktem wyjścia do mówienia o adopcji i historii dziecka. Pomagają w dostępny dla dzieci sposób wyjaśnić, czym jest przysposobienie i ułatwić wprowadzenie jawności adopcji do codzienności rodziny.