Dni solidarności z osobami chorującymi psychicznie

logo dni solidarności, głowa ze strzałkami oraz dymki z napisami odmień swoją głowę

Pomorska Koalicja na Rzecz Zdrowia Psychicznego w dniach 11 – 20 września 2021 r. serdecznie zaprasza na obchody Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie, będące częścią pomorskiej kampanii społecznej pod hasłem: „Odmień swoją głowę”.

Metafora „odmienionej głowy” symbolizuje postawę zrozumienia i tolerancji wobec osób chorujących psychicznie opartą na rzetelnej wiedzy, sprzyja budowaniu otwartej postawy w codziennym życiu. Boimy się zwykle tego, co obce i nieznane, więc zrozumienie, że osoby doświadczające kryzysów psychicznych, to ludzie tacy sami jak my, a zagrożenie kryzysem psychicznym dotyczy każdego, jest kluczowe.

Dane naukowe wskazują, że co trzeci człowiek ma, miał lub będzie miał problemy ze zdrowiem psychicznym. Nie możemy więc zakładać, że ten problem nas nie dotyczy. Tym bardziej teraz, w okresie pandemii, temat ten nabiera szczególnego znaczenia. Każdy z nas doświadczył przecież społecznych skutków samoizolacji związanej z pojawieniem się wirusa Covid – 19, a część – kryzysu psychicznego.

W sposób szczególny zachęcamy Państwa do udziału w Marszu dla Zdrowia Psychicznego # poGodność , który poprzedzi Festyn Tolerancji w Sopocie 12 września 2021 r. i okazania solidarności z osobami chorującymi psychicznie. Każdy może dołączy ć i pokazać, że zdrowie psychiczne nie jest mu obojętne. Po Marszu zapraszamy na Festyn Tolerancji inaugurujący Dni Solidarności na Skwerze Kuracyjnym przy Sopockim MOLO , gdzie funkcjonować będzie Trójmiejski Punkt Informacyjny prezentujący ofertę wsparcia dla osób i rodzin doświadczających kryzysów psychicznych. Od lat dajemy czytelny sygnał, że zdrowie psychiczne jest ważne, że wsparcie należy się każdemu chorującemu. O godz. 13.00 zapraszamy do przejścia przez symboliczne Drzwi do Tolerancji.

W trakcie Dni Solidarności w Gdańsku, Gdyni, Sopocie i Kościerzynie odbędzie się szereg wydarzeń m.in.: konferencja pt. : „Otworzyć Bramy Tolerancji. Zdrowie psychiczne – Nowa Kul tura Pomagania, V Pomorskie Forum Samopomocy, spotkania informacyjne, wykłady i webinary „Odmień swoją głowę” , pokazy filmowe, debaty i warsztaty.

Ze względu na zagrożenie Covid – 19 ograniczyliśmy liczbę miejsc dla osób bezpośrednio uczestniczących w wyd arzeniach, jednocześnie zwiększając możliwość uczestnictwa on – line. Program Dni Solidarności znajdą Państwo w załączeniu i na portalu informacyjno – edukacyjnym www.otwartebramy.org oraz na stronie kampanii www.odmienswojaglowe.org i portalach społecznościowych.

Jak co roku wyrażamy nadzieję, że wspólny wysiłek podejmowany przez pomorskie organizacje i instytucje w ramach Pomorskiej Koalicji na Rzecz Zdrowia Psychicznego przyczynia się do poprawy sytuacji osób chorujących psychicznie i ich rodzin, promocji psychiatrii środowiskowej i zdrowia psychicznego.

Prosimy o przekazanie zaproszenia współpracownikom oraz potwierdzenie Państwa obecności podczas Marszu d la Zdrowia Psychicznego #poGodność oraz inauguracji obchodów w dniu 12 września 2021 r. o godz. 13. 00 i/lub udziału w wydarzeniach re alizowanych w Gdańsku, Gdyni , Sopocie, Kościerzynie do dnia 10 września 2021 r. pod nr telefonu: 691 638 291 lub email: p.kaminska@ekspresja.org

Więcej informacji oraz szczegółowy harmonogram dni można pobrać poniżej: